Kas Gelişimine Yardımcı Olan Yiyecekler

Protein tozlarının ve katkı maddeli yiyeceklerin popülaritesini arttırdığı bugünlerde aklımıza takılan en önemli soru şu oldu; protein yediğimiz gıdalarda yok mu? Kendi beslenme planımı buna göre düzenleyebilir miyim?

İlk olarak proteinin önemini anlamamız gerekiyor. Protein kasların tamirinde, korunmasında ve yapılanmasında önemli bir rol oynamaktadır. Kas çalışmanız ve neticesinde kaslanmanız ile birlikte metabolizmanız hızlanacak, vücudunuz güçlenecek, önemli hormonlar ve enzimler artacaktır.

Ayrıca protein tüketmek kan şekerinizi de yükseltmeyecek aksine uzun süre sabit kalmasını sağlayacaktır. Vücudunuzun daha fazla yağı enerji şeklinde kullanması için serbest bırakmasına yardımcı olur. Başka bir deyişle protein alımı otomatik olarak daha fazla kalori harcamanıza sebep olur.

Protein ve lif yönünden zengin gıdalar ile beslenmeniz son derece önemlidir. Antrenman programınız ne kadar iyi olursa olsun, eğer doğru yiyecekleri doğru zamanda tüketmiyorsanız, kas geliştirmek hayal olur. İşte sofranızdan eksik etmemeniz gereken kas yapan yiyecekler.

SOMON BALIĞI
İngiliz beslenme uzmanı Mhairi Keil “Yağda çözünen D vitamini, kas sorunlarına karşı çok önemli bir role sahip. Kalsiyum emilimini artırmak için en gerekli besinlerden biri” diyor. 84 gramlık somon filetosu günlük ihtiyacınızı karşılar.
BİFTEK
Kaslarımızın yeniden yapılandırılması için kırmızı et çok önemli bir kaynaktır çünkü demir ve B vitamini bakımından zengin olduğundan kas üretimi için tetikleyici bir protein kaynağıdır. Biftek tüketilmesi hem kas yapımını destekler hem de yağlanmayı engeller.
Bu arada et yemeklerini salata ile birlikte tüketebilirsiniz. Patates, ekmek, pilav v.s gibi yiyecekler ile karıştırmayın
YUMURTANIN BEYAZI
Yumurtanın beyazı protein açısından oldukça zengindir. Sarısını ayırdıktan sonra yulaf yada lor peyniri karıştırarak pişireceğiniz yumurta beyazını tüketebilirsiniz.
TAVUK GÖĞSÜ
Hazmı kolay bir gıda olan tavuk eti yağsız lif özelliklerinden dolayı proteinden zengindir. Tavuk etinde protein bakımından en zengin bölge göğüs kısmıdır ve yağ bakımından zayıf en az kolesterol içeriğine sahiptir. Yağlar en fazla boyun bölgesinde toplanmıştır.
LOR PEYNİRİ
Kas gelişimi ve kemik sağlığı için çok önemli olan kalsiyum, lor peynirinde bolca bulunuyor. 100 gr lor peyniri 20 gr. protein içerir. Lor peyniri protein açısından en zengin peynirdir ve ekonomiktir aynı zamanda 100 gr lor peynirinde yağ oranı 1 gramdır. Yağsız, tuzsuz ama protein bakımından zengin bir besin kaynağıdır. Sade bir şekilde tüketebilir yada diğer besinler ile karıştırabilirsiniz.
ROKA
Turpgiller familyasından sapı tüylü bir bitkidir. Çiçekleri sapın ucundadır. Rengi beyaza çalar, üzeri mor damarlıdır. Çok kokuludur. Rokanın içeriğinde C vitamini, K ve P vitamini ile çeşitli mineraller vardır. Amerikalı araştırmacılar, antrenman sırasında hücresel kalsiyum kaybının kas ağrılarına yol açtığını belirledi. Şef Roux “Sorunun üstesinden gelin ve roka tüketin. Günde 100 gram roka ile kas ağrılarınızdan kurtulabilirsiniz” diyor.
ÇEKİRDEKLİ ÜZÜM
Kaslı olmaktan daha önemli olan bir şey varsa o da sağlıklı olmaktır. Antioksidan özelliği olan üzümü tüketirken en önemli husus çekirdekleri ile birlikte yemenizdir. Çernobil sonrası Ukrayna'da bulunan bir köyde kanser vakası görülmemişti çünkü köylüler üzüm çekirdeklerinden kahve yaparak içiyorlardı.
Günde bir salkım çekirdekli üzüm, incinme yaşamadan kaslarınızı geliştirmenize yardımcı olacaktır.
SUSAM
Bir avuç susamda, kandaki kolesterol seviyesini ve tansiyonu düşürme özelliğine sahip tekli doymamış yağlar, protein ve mineral bulunur. Enerjimi üretimi için son derece önemli olan demir, susamda bol miktarda bulunur.
Bu yazıyı beğendiyseniz paylaşabilirsiniz....


2 comments on “Kas Gelişimine Yardımcı Olan Yiyecekler

Bu bölümden yorum yapabilirsiniz

Yorumlarınız için özel HTML kodlarını kullanabilirsiniz:
<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*